sobota, 27 grudnia 2014

Chleb żytni, razowy na zakwasie ze słonecznikiem i siemieniem lnianym



Chleb robiony na zakwasie nie wysycha tak szybko jak kupowane w sklepach, dłużej zachowuje świeżość i niemal niemożliwe jest, aby spleśniał (na pewno szybciej zniknie). Przygotowanie takiego chleba zajmuje trochę czasu, ale daje też dużą satysfakcję z efektu końcowego.

Składniki:
  • 2 szklanki mąki żytniej razowej, typ 2000
  • 1 szklanka mąki żytniej, typ 720
  • 2 szklanki mąka pszennej razowej, typ 1850
  • 500 g czynnego żytniego zakwasu (najlepiej z mąki razowej)
  •  ½ szklanki ziaren słonecznika
  •  ½ szklanki siemienia lnianego
  • 1 szklanka otrębów żytnich
  •  1 ½ szklanki letniej wody lub mleka
  • ½ łyżeczki soli
  •  opcjonalnie inne przyprawy: czerwona papryka (słodka/ostra – wedle upodobania), zioła prowansalskie, kminek, rozmaryn

Czas przygotowania: 24 godziny, pieczenie: 1 godzina

Ilość: 1 keksówka

Przygotowanie:
Wszystkie sypkie składniki mieszamy ze sobą, dodajemy zakwas i letnią wodę/mleko.
Wszystko wyrabiamy – można wspomóc się mikserem z końcówkami do wyrabiania ciasta, aż znikną grudki z mąki. Po wyrobieniu ciasto powinno być na tyle gęste, aby nie pływało w misce. Wyrobione ciasto odstawiamy na około godzinę, aby podrosło, po czym raz jeszcze wyrabiamy.


Ciasto przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej masłem i obsypanej otrębami, gdzie powinno spędzić ok. 8 godzin do pełnego wyrośnięcia. Pamiętajmy, że ciasto wyrośnie około 2-3 cm w górę, dlatego też nie należy nakładać za dużo do formy. Jeśli masz nadmiar ciasta, dodaj do niego jeszcze trochę mąki pszennej i uformuj bułki J. Całość polecam wstawić do piekarnika nagrzanego wcześniej do około 40 stopni (oczywiście przed wstawieniem piekarnik wyłączamy) i zostawić do wyrośnięcia do krawędzi blachy.

Wyrośnięte ciasto chlebowe wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni razem z miseczką z wodą, która będzie parować w trakcie pieczenia, co nie pozwoli naszemu chlebkowi się za mocno wysuszyć. Po wstawieniu zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy ok. godzinę.

Po upieczeniu, wyjmujemy chleb z pieca i zostawiamy na około 20-30 minut w formie do przestygnięcia. Po przestygnięciu można wyjąć z formy. Chleb kroimy dopiero po całkowitym wystygnięciu.

Rady odnośnie pieczenia
W zależności od piekarnika ustawiamy pieczenia na góra-dół  bez termoobiegu lub jeśli macie piekarnik, który mocno opieka z góry ustawiamy pieczenie tylko na dół. Chodzi o to, aby całe ciasto upiekło się równomiernie. Ja piekę na pierwszej półce od dołu z grzaniem na dół, gdzie bezpośrednio pod kratką z chlebem stoi miska z wodą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz